Dünyanın en çok sevilen ve yolu gözlenen oyunlarından biri olan, Açık dünya konseptini dibine kadar yaşatan, suçluluğa özendirmesiyle birçok ülkede yasaklanan oyun serisi GTA. Bu videomuzda Efsane oyun serisinin gelmişini geçmişini ele alacağız

Grand Theft Auto, resmi kısaltması ile GTA, oyun programcısı David Jones ve Mike Dailly tarafından yaratılan video oyunu serisidir. İlk olarak Rockstar North (eski adıyla DMA Design) tarafından Birleşik Krallık’ta geliştirilmiş ve Rockstar Games tarafından yayımlanmıştır. Serinin adı büyük otomobil soygunu anlamına gelen “grand theft auto” teriminden gelmektedir.


 1. Grand Theft Auto (1997)

Serinin ilk oyunu 1997 yılında oyun severlerle buluştu. Kuş bakışı kamera açısına sahipti ve telefon kulübelerinden aldığımız görevleri yapıyorduk. Şehirde özgürce dolaşıp suç işleyerek puan kazanıyor oyundaki her aracı kullanabiliyorduk. Oyunda Toplam 3 şehir bulunuyordu. Bunlar: Liberty City, Vice City ve San Andreas. Oyunda maalesef sadece 4 silah vardı.


 1. Grand Theft Auto: London 1969 (1999)

Rockstar Canada imzalı GTA ek paketi London 1969, hem PC hem de PlayStation oyuncularının beğenisine sunuldu. Ancak 3 saat civarı bir oynanış sunması ve çok iyi şarkılar içermesi haricinde büyük yenilikler getirmemesi, ek paketin ortalama puanlarla sahneden ayrılmasına neden oldu. Oyun 1969 yılının Londra’sında geçmektedir. Grafikleri GTA 1’e oranla daha iyidir.


 1. Grand Theft Auto: London 1961 (1999)

London 1961’de 1969 gibi bir genişletme paketiydi. üstelikGTA London 1969 a sahip olanlar için ücretsiz yayınlanmıştı. Hikayesi 1961 de geçen oyun GTA London 1969’a çok benzemekle birlikte bir tek Manchester şehri eklenmiştir.


 1. Grand Theft Auto 2 (1999)

Oyunun 4. oyunu olan GTA 2, GTA 1’e göre oldukça gelişmiştir. Çeteler, boya gibi birçok GTA klasiklerinin öncüsüdür. Kurgusal bir ABD kentinde geçen oyunda bu defa yapılan görevler neticesinde başka suç örgütleri, oyuncuya düşman olabiliyordu. 2013 yılında geçen oyunda Ana karakterimiz GTA 3 oynayanların tanıyacağı Claude Speed’dir.


 1. Grand Theft Auto 3 (2001)

Serinin 5.oyunu olan GTA 3 serinin devrim niteliğinde olan oyunudur. Pek çok özelliğin öncüsüdür. Seride İlk kez üçüncü şahıs kamera açısını temel alan oyunun hikayesi 2001 yılında geçmektedir. Ana karakterimizin adı Claude’dir. Bu oyunun Genellikle Gta Vice City’den sonra çıktığına dair yanlış bir bilgi bulunmaktadır.


 1. Grand Theft Auto: Vice City (2002)

Serinin 6.oyunu olan GTA Vice City şüphesiz serinin en renkli oyunlarından biridir.

Oyuncular yeni eklenen  hava ve deniz araçları ile adalar arasında seyahat edebiliyorlardı. Bu oyunla birlikte mekân satın alma özelliği de gelmişti ve biriken paralar, gayet verimli şekilde harcanabiliyordu. Haritanın diğerlerine nazaran küçük olmasına rağmen küçücük adalara bu kadar eğlenceyi sığdırmışlardır. Aslına bakılırsa bu oyun GTA 3’e bir mod olarak düşünülmüş ama ortaya güzel fikirlerle dolu bir oyun çıkınca firmada bunu yeni bir oyun olarak piyasaya sürmüştür. Oyun 1986 yılında geçmektedir. Ana karakterimizin adı Tommy Vercetti dir.


 1. Grand Theft Auto: San Andreas (2004)

Serinin 7.oyunu olan GTA San Andreas serinin en iyi oyunlarından birdir. Gerek haritası gerek görevleri ile birlikte efsane olmuştur. Ana karakterin görünümü değiştirilebiliyor, ona spor salonunda antrenman yaptırılarak kas kütlesi artırılabiliyor, çok yemek yedirilirse şişmanlatılabiliyordu. Karakterin dövüş yetenekleri geliştirilebiliyor ve hatta kız arkadaş bile edinmesi sağlanabiliyordu. Evet evet onlarla birlikte de olabiliyordunuz. Birlikte dediysek ufak seks oyunlarını kast ediyoruz. Tabi oyun bir çok ülkede banlanma riskiyle karşılaşınca uyanı Rockstar bu bölümü silmek yerine kilitlediler. Elbette Ücretsiz olarak edine bileceğiniz hot coffe modu ile açılabiliyor.  Oyun 1992 yılında geçmektedir ana karakterimizin adı Carl Jonshon (CJ) dir. Bir sahnede Claude ile karşılaşma hatta yarışma şansınız vardır.


 1. Grand Theft Auto Advance (2004)

Serinin 8.oyunu olan GTA Advance serinin Gameboy Advance için çıkmış sürümüdür.Grafiksel olarak GTA 1 ile yarışabilir ancak. GTA 3 ile GTA 1 in karışımı gibi. Oyun 2004 yılında geçmektedir. Ana karakterimizin adı Mike dir.


 1. Grand Theft Auto: Liberty City Stories (2005)

Serinin 9. oyunu olan GTA Liberty City Stories serinin ilk olarak PSP için çıkmış olan sürümüdür. Grafikler GTA San Andreas’a benzemektedir. Ana karakterimizin adı Toni dir. Oyun 1998 yılında Liberty City’de geçmektedir.


 1. Grand Theft Auto: Vice City Stories (2006)

Serinin 10. oyunu olan GTA Vice City Stories, Liberty City Stories’e benzemektedir.

Rockstar Games, Vice City Stories ile PSP kullanıcılarını yine mutlu etti. İlk defa Vice City’de karşılaşılan mekân satın alma özelliğiyle San Andreas’taki çete savaşları sisteminin bir birleşimi niteliğindeki imparatorluk kurma sisteminin bulunduğu yapımda Lance Vance’ın kardeşi Victor Vance kontrol ediliyordu. Oyun Vice City de ve GTA Vice City’den 2 yıl öncesi yani 1984 te geçmektedir.


 1. Grand Theft Auto IV (2008)

Serinin 11.Oyunu olan GTA IV serinin devrim niteliğindeki 2.oyunudur. Mükemmel grafikleri ile göz kamaştıran GTA IV 2008 in Liberty City sinde geçmektedir. Ana karakterimizin adı Niko Bellic’tir. Fakat Optimizasyon sorunları oyunu ilk etapta beklenen başarıdan uzaklaştırmıştır.


 1. Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned (2009)

Öncelikli olarak Xbox 360 oyun konsolunda yayınlanan The Lost and Damned, GTA IV için yayınlanan ek paketlerden ilkiydi. 20 saate yakın oynanış süresi vadeden pakette, motosiklet çetesi üyelerinden Johnny Klebitz yönetiliyordu. Motosiklet sürmeye doyulan yapımın araç radyo kanallarında heavy metal ve alt türlerinin en iyi örnekleri bulunuyordu.


 1. Grand Theft Auto IV: The Ballad of Gay Tony

Serinin 13.oyunu olan TBOGT GTA IV ın 2. ve son genişleme paketidir. Oyuna Gay teması ekler. Ayrıca ana oyunun senaryosunda açık bırakılan birtakım noktaları, oyunculara bolca tebessüm ettirerek dolduruyordu. Yeni silahlar, yeni araçlar, araçlara nitro özelliği, paraşüt gibi eğlenceli aktiviteler getiren yapım hikayesi ile 6 saate yakın oynanış süresi sunuyordu.


 1. Grand Theft Auto: Chinatown Wars (2009)

Serinin telefonlar için olan ilk oyunu olan GTA CW serinin 14.oyundur. Daha çok GTA 1 ile GTA 4 ün karışımı diyebiliriz. İlk olarak Nintendo DS’ye çıksada daha sonra  PSP ve mobil platformlarada geldi.


 1. Grand Theft Auto V (2013)

Serinin 15.oyunu olan GTA V bir ilke imza atarak 3 ana karakter çıkarmıştır. Oyun 2013 yılında Los Santos ( San Andreas) ta geçmektedir. Bu karar bir çok kişiyi tereddüte düşürsede karakterlerin başarılı anlatımı ile oyuncuyu bütünleştirmeyi başarmış ve karakterler arası geçiş özgürlüğünü size vererek keyifli bir oynanış sunmuştur. Serinin bu oyunu özellikle Oyun yayıncıları tarafından Rol yapma konusunda ön plana çıkarılmıştır.


 1. GTA VI

Ve geldik beklenen GTA 6 ya. GTA 5 ile GTA 4 arasında 5 yıl olması GTA 4 ile GTA San Andreas arasında 4 yıl ve GTA San andreas ile GTA 3 arasında 3 yıl ve son olarak GTA 3 ile GTA 2 arasında 2 sene olması gibi simetrik bir ara verme dönemi olmasından dolayı oyuncular sıradaki oyunun GTA 5’den 6 yıl sonra yani 2019’da çıkmasını heyecanla beklese de ne 2019 ne de 2020’de bir görsel dahi paylaşılmadı. (Bu arada GTA Vice City atlamadım. Daha öncede dediğim gibi bu oyun ilk etapta mod olarak planlanmıştı.) Yani Bu durum “umut oyuncunun ekmeğidir” dedirterek gözleri 2021 yılına çevirdi. GTA 5’in 100 milyonu aşan satış rakamını yakalamasıyla şüphesiz çıta Rockstar Games için epey yükseldi. Fakat bu serinin önceki oyunlarında da olmuştu ve firma oyuncuları öyle veya böyle memnun etmeyi başarmıştı. Umut ediyoruz ki yeni gelen oyunla da yine GTA severleri memnun etmeyi başarırlar.