Merhabalar.
Bu yazımda herkesin diline pelesenk olmuş ve ciddi ciddi konuşulmakta olan bir konudan bahsetmek istiyorum. Nedir o konu insanlar çiplenecek mi? Bu konuyu safsatalara ya da uçuk kaçık komplo teorilerine girmeden değineceğim. Komplo teorilerini severim bana basit beyin jimnastiği yaptırır ama bunları saplantılı bir şekilde kabullenip hayatıma o doğrultuda yön vermem.

Biz asıl konumuza gelelim bu Covid-19 virüsü birilerinin insanları çiplemek için oyunu mu?
İddia şu bir virüs üretildi ve bu virüsün sağladığı korku hegemonyası ile tüm insanları çipleyecekler, kontrol altına alacaklar.

Buna gerçekten inanıyor olabilirsiniz. Ama korkmanıza gerek yok çünkü zaten çiplendiniz. Dostlar tüm dünyada maksimum 15-16 yaşından sonra zaten tüm insanlar çipleniyor. Hem de öyle dayatmayla değil. Öyle ki parasını siz verip hevesle çipleniyorsunuz. O çipin adı şimdilerde akıllı telefon diye geçiyor. Bazıları komplo teorilerine o kadar dalmış ki zaten olmuş bir şeyin farkında olmadan olacak diye korkuyor. Dünyada en büyük telefon üreticileri İphone ve Samsung yani Amerika ve Çin. Dünyada en yaygın işletim sistemleri İos ve Android yani Amerika. Dünyada en çok girilen sosyal medya platformları ve onların uygulamaları yine aynı Amerika ve ardından Çine ait. Şu an komplo teorisi vs bahsetmiyorum tamamen gerçeklerden bahsediyorum. Sırf dünyanın en büyük firmaları olduğu için verilerinizin güvende olduğuna inanıyor musunuz? Facebook’a milyonlarca kişi inanıyordu. Kim derdi ki böyle devasa bir şirket sanki paraya ihtiyacı varmış gibi verilerinizi satarak sizin güveninizi sarssın. Ama yaptı. Aynı firma Instagram ve Whatsapp’ında sahibi.

Daha Edward Snowden’ın söylediklerini saymıyorum. Çünkü onun psikolojik bir savaş için parlatılmış bir kurgu olduğuna inanıyorum. Bu arada filmini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Ne kadar “ her attığınız adımı izliyoruz haa ayağınızı denk alın biz süper gücüz” mesajı vermeye çalışan bir kurgu olsa da gerçeklerden çokta uzak sayılmaz.

Dostlar ne Facebook nede diğer firmalar verilerinizin kaydının tutulduğunu inkar etmiyor. Konum bilginiz açık tutulduğu sürece nerede olduğunuz bile belli. Google haritalarda bir trafik yoğunluğu nasıl tespit ediliyor sanıyorsunuz. O an orada bulunan Android telefon sayısına göre. Yüklediğiniz uygulamaların mikrofonunuza erişmesine ve ya kameranıza erişmesine izin veriyorsunuz. Böyle bir yetki size verilse ve deseler ki istediğini dinleyebilir ya da izleyebilirsin kimsede anlamayacak. Sırf etik değerler uğruna bu yetkiye sahip olmasına rağmen kaçınız sevgilisini, ailesine yada nefret ettiği birini dinlemez. Ya da bu firmaların başındaki yöneticilerin kaçı bu kadar ince düşünceli ve etik değerlere sahip.

Şunu diyenleri çok gördüm ve aslında haklı bir soruda “Koskoca NSA işi gücü bırakıp beni mi dinleyecek” Cevap Evet ve hayır. Bu firmalar için bireysel insanların zerre önemi yok. Önemli olan kitleler ve verdiği tepkiler. Gün aşırı sosyal medyalarda gündem değişir ve bu olay çok keskin yani hızlı olur. Bunlar aslında tamamen testtir. Bir gün slime popüler olur. Öbür gün ALS hastaları için baştan aşağı kova ile su dökme, ertesi gün LGBT , bir gün polislerin kahramanlıkları gündem olur, öbür gün polis şiddeti gündem yapılır. Böylelikle Dünyanın her bir köşesinde insanların olaylara karşı toplu olarak verdiği tepkiler ölçülür. Bu veriler think tankler için bulunmaz nimettir.

Ha Bu arada evet, kimse oturup tek tek insanları dinlemez. Onlar için mevcut yapay zekalar var. Siz evinizde sohbet ederken ağzınızdan çıkan cümleler yapay zekalar tarafından analiz edilir.

Şimdi şunu soracaksınız gayet haklı bir şekilde. Dünyadaki tüm cep telefonlarını dinleyip o veriyi işleyecek bir bilgisayar bir yapay zeka mevcut mu? Hayır. Gerekte yok.

Çünkü bu iş yükünü zaten sizin telefonunuz yükleniyor. Herkesin kendi telefonunda bulunan yapay zeka yapıyor. Yani tüm veri tek bir bilgisayara aktarılıp orada analiz edilmiyor. Sizin çipiniz yani telefonunuz sizin konuşmalarınızı analiz edip çıkarımlarını gönderiyor. Ardından hoop konuştuğunuz konularda reklamlar karşınızda. Üzgünüm ama bir gün deri altı çip teknolojisini tüm dünya ya pazarlamaya başlarsa bunu öyle allayıp pullayıp satarlarki insanlar şu anki çiplerini almak için Iphone Store’un önünde sabahladığı gibi onunda önünde sabahlar almak için. Dünyada 2 farklı düzen var. Dünya ile bağınızı koparıp kırsal bir kesimde teknolojisiz hayat sürmek ya da çiplenmek. Zaten çoktan teknolojinin bağımlısısınız ve bu hayattan vazgeçmemek için isteseniz de istemeseniz de çiplenmeye devam edeceksiniz. Yani aslında hiçbir şey o kadar komplike değil her şey çok basit. Bu gün tüm verilerimiz ticari olarak zaten kullanılıyor. Tepkilerimiz ölçülerek bizi yatıştırmak ya da tam tersi kaos yaratmak için yapay gündemler oluşturuluyor.

Bunu yapanlar 3-5 ailemi orası komplo teorisine girer. Ama şu bir gerçek her türlü izleniyor, dinleniyor, takip ediliyor, alışkanlıklarınız analiz ediliyor ve ticari reklamlar olarak karşınıza sunuluyor.

Son olarak.

Hiç bir şey ücretsiz değildir “eğer bir ürüne para ödemiyorsanız ürün sizsinizdir.”