Elon Musk Çılgın iş adamı ve modern dahi. Bu adamın bir iddiası var: “5 yıl içerisinde yabancı dil öğrenmemize gerek kalmayabilir” diyor. Hatta daha da ileri gidip “hiç konuşmamıza gerek kalmayabilir” diyor. Peki nasıl olacak bu? Üzerinde çalıştığı Neurolink projesi ile. Beyine bağlanan çipler aracılığı ile insanın beyin sinyalleri bilgisayar sayesinde anlamlandırılacak ve başka bir bilgisayara aktarılacak o bilgisayarda bu bilgiyi beynin anlayacağı sinyallere çevirerek beyine yollayacak. İletişim için ağzımızı kullanmamıza bile gerek kalmayacak.

Şimdi önce en başa gidelim. İnsan oğlu geleceğe dönük hayaller kurar ve onu gerçekleştirmeye çalışır. Bunların bir kısmı gerçekleşirken bir kısmı hiç gerçekleşmez. Ben 90’ların başında doğmuş biriyim uzay yolu filmleri, Jetgiller, Geleceğe Dönüş gibi film ve çizgi filmlerle büyüdüm. Oradaki pek çok şeyi kendi hayatımızda görmeyi hep hayal ettim, istedim. Oysa o filmlerde, aslında senaristlerin gelecekte görmeyi hayal ettiği şeylerdi. Sinema sektörü her zaman teknoloji üreten şirketlere ilham vermiştir.Tabi Yazarlarda senaristlere. Son 10 yılda ise Black Mirror tarzı dizi ve filmler farklı bir konuda ilham vermeye başladı. Nedir o?
Hibrid İnsan. Dostlar bunu bir üst akıl istiyor istemiyor vs gibi gizemli ve anlaşılması zor konulara girmiyeceğim. Amacım gitmekte olduğumuz yolu anlamak.

Dünyada bazı şeyler etik değerler nedeniyle yapılamaz denilerek engellenmeye çalışılsada birilerini bu durum dizginlemiyor.

Dolly olayından sonra insan klonlamak yasaklandı ama birileri bu riski göze aldı ve Çin’de insan klonladı. Bunun bilgileri sızdırılsada resmi olarak açıklanmadı. Resmi olarak açıklanmaması bizi bekleyen geleceği durduramaz ne yazık ki. Şu an ise önümüzde İnsan robot birleşimi söz konusu.

Elon Musk’ı seven takip eden biriyseniz Elon Musk’ın yapay zekaya karşı olduğunu ve Terminatör filminin gerçek olabileceğine fazlaca kafayı taktığını bilirsiniz. Elon Musk esasen buna çözüm yolunu bulmuş gibi görünüyor. Yapay zekaların insanlardan daha üstün olmasını engellemek için insanı geliştirme niyetinde. “İnsan 2.0” projesinin ilk adımı bu durum.

Bugün üç boyutlu yazıcılarla basit organlarımızı üretebiliyoruz, kemik alternatifi yapılar üretebiliyoruz, duyma problemi olanlar için işitme cihazı üretiyoruz. Esasen hibrid insan bugün çıkmadı işitme cihazı ile birlikte çıktı.

Yani bu fikir bugünün hayali bugünün amacı değil. İnsanoğlu bunu hep hayal etti. Bugün sadece bir çılgın adam çıkıp bu konuya para harcayarak ete kemiğe bürüdü bu hayali.

Unutmayalım ki Elon Musk’ın başka bir projesi daha adım adım hayata geçiyor. Starlink uyduları. Belki de bu uydular sayesinde internete doğrudan bağlı robot insanlar halini alabiliriz. Ya da
karanlık bir senaryoda Elon Musk bizleri önce bilgisayara çevirecek sonrada bu uydular sayesinde kontrol altına alacaktır kim bilir.

Toparlamak gerekirse şimdikinden elektronik aparatlar sayesinde daha üstün olmamız insanoğlu hep hayal edilen bir şeyse şimdi neden karşı çıkıyor. Çünkü biliyor ki insanoğlu, beyin dediğimiz yapı karmaşık bir yapı ve hala çözülebilmiş değil.

Bir gün beynimiz iyi niyetle çözülürse emin olun atomu parçalayan deha ile onu alıp atom bombasına çeviren dehanın zıtlığı gibi birileri çözülen o beyinlerle oynamayı ve insanları köleler haline getirmeyi amaç edinecek kendine. Yasaklar ya da etik değerler yine engel olamayacak o birilerine.

İnsanoğlu yine hayatını kolaylaştırma karşısında özgürlüğünü feda edecek.


Kaynak:
Elon Musk Açıklaması (Türkçe Haberi): https://www.ntv.com.tr/teknoloji/elon-musk-bes-yil-icinde-dil-ogrenmeye-gerek-kalmayacak,kZP5nz3paU6XOuhHOQH4tQ
Starlink Projesi Resmi Sitesi / Neuralink Project Website: https://www.neuralink.com/
Neuralink Projesi Resmi Sitesi / Neuralink Project Website: https://www.starlink.com/